csü. júl 17th, 2025
Zöld befektetések

Az utóbbi években egyre népszerűbbé vált az úgynevezett zöld befektetés, ám nagyon fontos szempont, hogy miként illeszthetők be ezek a megtakarítási portfóliódba.

Bármilyen befektetési formáról is legyen szó, néhány kardinális tényezőt minden esetben vizsgálni kell, még mielőtt döntenénk. Kiemelt figyelmet kell fordítani az elérhető hozamra, az ezzel járó kockázatokra, no és persze az sem mindegy, pontosan milyen cél is lebeg a szemünk előtt. A grantis.hu pénzügyi szakemberei éppen ezért azt javasolják, hogy még portfóliód összeállítását megelőzően konzultálj egy specialistával. Így nem csak abban lehetsz biztos, hogy a számodra leginkább megfelelő eszközök mellett teszed majd le a voksod, de amiatt sem kell aggódnod, hogy hosszú távon esetleg kihívást jelent majd a pénzügyi eszközeid kezelése.

Mire figyelj egy befektetés esetében?

Az egyik leggyakoribb hiba, hogy érzelmi alapon választod ki azokat a konstrukciókat, amelyekre aztán a hosszú távú anyagi biztonságodat építenéd. Kellő tapasztalat és piaci ismeret nélkül ez a módszer ugyanis szinte garantáltan problémákhoz vezet majd. Ugyancsak gondot jelenthet, ha kizárólag a várható hozam alapján döntesz. Tudniillik legalább ilyen lényeges az ezzel járó rizikó kérdése is, hiszen a kockázattűrő képességed alapjaiban határozza meg, nagyobb távlatokban mennyire viseled majd jól az ingadozásokat. Nem szabad elfeledkezned a hozzáférhetőség kérdéséről sem, lévén egyáltalán nem mindegy, rövid-, közép-, vagy épp hosszútávra tervezed lekötni a pénzed. Kulcsfontosságú az is, hogy lépésről lépésre haladj, így felépítve portfóliód. Elsőként elengedhetetlen egy biztonsági tartalék képzése, ez legalább 6, de inkább 12 havi keresetednek megfelelő összeg legyen, könnyen hozzáférhető formában tartva. Ezután jöhetnek az alacsonyabb kockázatú elemek, állampapírok, céges kötvények, végül pedig a növekedési eszközök, természetesen mindez jól diverzifikált módon. A feladat tehát igen összetett, és jól látszik, miért is jelenthet óriási könnyebbséget egy független pénzügyi szakértő bevonása.

Miként illeszthető be portfóliódba a zöld befektetés?

Bár erre igen kevesen gondolnak, de különféle pénzügyi eszközeinkkel bizony mi magunk is hatással vagyunk a környezetünkre. Nyugaton már igen elterjedtek a zöld befektetések, és szerencsére hazánkban is egyre többen választanak ilyen megoldásokat. Ezek az eszközök olyan értékpapírok, amelyeknél az értékesítésből befolyt forrásokat környezetvédelmi, vagy környezeti fenntarthatósági célokra kell fordítani. Ma már számtalan ilyen felhasználási terület létezik, gondoljunk csak a megújuló energiaforrásokra, vagy épp a modern hulladékkezelésre, de nagy hangsúlyt kap a fenntartható mezőgazdaság kérdése is, különösképp a klímaváltozás hatásainak tükrében. Az úgynevezett zöld kötvények – melyeket nem csak az állam, de különböző vállalatok és pénzügyi intézmények is kibocsáthatnak – a mostani évtized elején jelentek meg Magyarországon és már ekkor hatalmas érdeklődés mutatkozott irántuk. A zöld befektetés ugyanis a jövőbe tett befektetés, lévén itt nem csak ígéret a felhasználási cél, hanem annak folyamata végig átlátható és lekövethető. Természetesen ezzel együtt is kardinális kérdés, vajon hogy illeszthető be ez megtakarítási portfóliódba. Azt mindenképpen szem előtt kell tartani, hogy ezek a beruházások jellemzően hosszabb futamidővel bírnak, a zöld államkötvények például minimum 5 éves lejárattal rendelkeznek, de az átlagos futamidő már közel másfél évtizedre rúg. Így ezekre a konstrukciókra mindenképpen így kell tekinteni és ennek megfelelően kell azokat alkalmazni pénzügyi eszközként.